FACEBOOK...
MENU...
UCHODŹCY - LUDZIE TACY JAK MY

10 grudnia - Dzień Praw Człowieka

Wyjątkowym gościem V konferencji dla młodzieży „O wolności i prawach człowieka” był Saidali Ashurov, uchodźca z Tadżykistanu. Ashurov wykładał na uniwersytecie, jednak kiedy zaangażował się w protesty przeciwko polityce tadżyckich władz musiał wyjechać z kraju. Od 2016 r. mieszka z rodziną w Polsce. 
„Opuszczenie ojczyzny, krewnych i przyjaciół nie jest łatwe, szczególnie, że nowe środowisko jest zupełnie inne. Ale najważniejsze, że jesteśmy dziś bezpieczni” – mówił Ashurov podczas oświęcimskiej konferencji. Jest pełen nadziei, co do przyszłości. Podkreślił, że chce obronić doktorat i otworzyć centrum kultury tadżyckiej.

O sytuacji uchodźców w Niemczech opowiedział uczniom Gabriel Dittrich. Pracuje on w Campus Christophorus Jugendwerk w Breisach-Oberrimsingen, gdzie trafiają m.in. nastoletni uchodźcy.

Z kolei problemy na jakie napotykają uchodźcy w Polsce przedstawiła dr Jolanta Lange, która zaprezentowała je przez pryzmat doświadczeń warszawskiego Centrum Wielokulturowego.

Dopełnieniem wystąpień był wykład red. Zbigniewa Bartusia. Opowiedział on o roli rzetelnej i wiarygodnej informacji w podejmowaniu świadomych decyzji i postrzeganiu świata, a także o manipulacjach na jakie są narażeni odbiorcy we współczesnych mediach.

 

Konferencję przygotowali: OIPC i Biblioteka Galeria Książki w partnerstwie z MDSM w związku z Dniem Praw Człowieka, który obchodzimy 10 grudnia.

 

zobacz galerię...

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Instytut Historii i Archwiwistyki UP im. KEN w Krakowie