FACEBOOK...
MENU...

 

Uczniowie oświęcimskich szkół średnich mieli dziś okazję wysłuchać wykładu Adama Musiała, znakomitego krakowskiego tłumacza i edukatora, który mierzył się z pytaniem: „Po co ta pamięć?”

W swoim wystąpieniu przybliżył on losy Żydów w okresie międzywojennym i w czasach niemieckiej okupacji Polski. Podzielił się też osobistymi refleksjami związanymi z poznawaniem wspólnej polsko-żydowskiej historii.

Spotkanie zorganizowane zostało w związku z przypadającą 19 kwietnia 81. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. Było ono największym, symbolicznie najważniejszym żydowskim wystąpieniem zbrojnym w okupowanej przez Niemców Europie. Wybuchło w przeddzień święta Pesach nazywanego przez Żydów także świętem wolności. W 1943 r. na terenie getta przebywało jeszcze około 50 tys. osób. Rankiem 19 kwietnia, kiedy żołnierze niemieccy wkroczyli, aby ostatecznie zlikwidować getto, do walki z nimi stanęło około 700 słabo uzbrojonych żydowskich bojowników i bojowniczek. Walki trwały prawie miesiąc. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy przywódca powstania Mordechaj Anielewicz (miał 24 lata). Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim upamiętnia akcja Żonkil. Związana jest ona z postacią Marka Edelmana ( czyli z ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej) Co roku, w rocznicę wybuchu powstania, składał on bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Wraz z nim przychodziło tam coraz więcej osób z kwiatami. To właśnie dlatego na polskich ulicach corocznie 19 kwietnia rozdawane są żonkile, jako symbol zbiorowej pamięci.

#AkcjaŻonkil

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...