FACEBOOK...
MENU...
enter wlacz szacunek w sieci. Projekt edukacyjny

Zapraszamy nauczycieli i uczniów klas III, IV, V szkół podstawowych do udziału w projekcie edukacyjnym: „ENTER- włącz szacunek w sieci”. 

 

Z powodu szalejącego wirusa spotkania twarzą w twarz zostały mocno ograniczone, a izolacja sprawiła, że zamknęliśmy się w domach. Dużą część naszego życia przenieśliśmy do Internetu. Okazuje się, że nie dla każdego oczywistym jest fakt, że tak jak w życiu „w realu”, tak i w tym wirtualnym, okazywanie szacunku drugiemu człowiekowi ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowych relacji międzyludzkich.

 

Projekt „ENTER- włącz szacunek w sieci” ma na celu pobudzenie uczniów do krytycznego myślenia, unikania bezmyślnego klikania oraz do aktywności, kiedy widzą krzywdę drugiego człowieka.

Projekt składa się z dwóch części: „Netykieta, czyli jak okazywać szacunek w Internecie”(film i zestaw ćwiczeń do wykorzystania podczas 45 minutowej lekcji będzie dostępny na serwisie YouTube od 8 marca) oraz „Hejt? Tego nie lajkuję”( od 15 marca). 

 

Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z zasadami dobrego wychowania w sieci, dowiedzą się, jak poprawnie zwracać się np. do nauczycieli w sieci, jakie zachowania nie są dobrze odbierane przez użytkowników Internetu. Druga część projektu poświęcona jest zjawisku hejtu. Pokażemy uczniom, jak powinni zareagować i co zrobić, gdy staną się odbiorcą hejtu lub będą świadkami hejtowania ich kolegów/koleżanek.

Nauczyciele otrzymają od nas zestaw materiałów do przeprowadzenia zajęć (scenariusz zajęć, link do króciutkich filmów przygotowanych przez OIPC oraz zadania do wykonania przez uczniów). 

 

Na zakończenie projektu uczniowie będą mogli podpisać deklarację „Szacunku w sieci”. 

Nauczyciele i klasy otrzymają zaświadczenia o udziale w projekcie.

 

Nauczyciele mogą zgłaszać klasy do 5 marca 2021 r. na adres e-mail: oipc@oipc.pl

W zgłoszeniu należy określić klasę, szkołę oraz imię i nazwisko nauczyciela-opiekuna wraz z adresem e-mail.
Koordynacja projektu: Aleksandra Bielska. W przypadku pytań prosimy o kontakt: (33) 847-98-04 lub pisząc na adres mailowy: ola.bielska@oipc.pl
Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego