FACEBOOK...
MENU...
Meandry przebaczenia i pojednania

Już po raz siódmy spotkaliśmy się podczas konferencji „Komparatystyczne studia nad ludobójstwem”. To były dwa niezwykłe dni pełne znakomitych referatów i inspirujących dyskusji. Rozmawialiśmy o przebiegu procesu przebaczania i pojednania w różnych obszarach geograficznych w XX i XXI wieku. To kluczowe wyzwania, przed którymi stoi coraz częściej Europa i świat. Za tymi dwoma pojęciami kryją się miliony ofiar ludobójstw, wojen, konfliktów zbrojnych i czystek etnicznych. Ofiar, które zginęły, zostały uwięzione w obozach koncentracyjnych, okaleczone, osierocone, ograbione, wygnane z domów i zmuszone do tułaczki.

Nie ma jednego uniwersalnego wzorca przebaczania i pojednania. Jednak pierwszym krokiem wydaje się tu przywrócenie pełnej pamięci o tych tym, co się działo oraz jasne określenie kim byli sprawcy i ich pomocnicy, a kim ofiary.

Kiedy mamy świadomość skali zbrodni i okrucieństwa często przebaczenie i pojednanie w pierwszym odruchu wydają się nam trudne albo wręcz niemożliwe. Jednak są one konieczne, aby budować przyszłość. Nie oznaczają jednak zapominania.

 W konferencji wzięli udział wykładowcy akademiccy, nauczyciele i edukatorzy z całej Polski.

Bardzo dziękujemy naszemu głównemu partnerowi - Wydział Socjologii Uniwersytet Warszawski - za pomoc w realizacji tego projektu przez ostanie siedem lat, a także za wsparcie Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu Galeria Książki, Auschwitz Institute for the Prevention of Genocide and Mass Atrocities oraz Wydziałowi Prawa i Administracji Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Stowarzyszenie Romów w Polsce