FACEBOOK...
MENU...

Tematem tegorocznej XI konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku” uczyniliśmy wolność w czasach zniewolenia. W konferencji uczestniczyli naukowcy, nauczyciele, edukatorzy oraz osoby pracujące z młodzieżą. W tym roku,  ze względu na Covid-19 konferencja miała charakter hybrydowy: część prelegentów oraz uczestników łączyła się z nami na platformie zoom.

 

 

Podczas konferencji pochyliliśmy się nad obszarem rozpostartym między ludzką wolą i aktywnością a biernością i obojętnością: jak duże pole może zając wolne myślenie, formułowanie i wrażanie myśli oraz działanie w warunkach wojny i zniewolenia. Na ile umiejętne korzystanie przez ludzi z ich wolności na różnych etapach zniewolenia może zatrzymać proces odzierania z godności. Dyskutowaliśmy nie tylko o wolności ofiar ale i wolności sprawców dekonstruując ich najczęstsze wyjaśnienie: MUSIAŁEM/MUSIAŁAM.

 

 

 

Organizatorzy i partnerzy: Fundacja na rzecz MDSM, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, Fundacja Ofiar Auschwitz-Birkenau, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Instytut Historii i Archiwistyki UP, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ, Biblioteka Galeria Książki, Fundacja Róży Luksemburg. 

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Dom Spotkań z Historią w Warszawie