FACEBOOK...
MENU...
Plakat XII konferencji: Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa

ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIERNYCH 

Z czego wynika bierność milionów ludzi podczas wojen i na ile można owej bierności przypisać odpowiedzialność za poszczególne dramaty, tragedie, zbrodnie. Czy da się taką postawę usprawiedliwić ? Na ile wynika ona ze strachu, z braku wiedzy, braku empatii, ulegania propagandzie, sympatyzowania ze sprawcami? Czy bierność jest dobrą strategią przetrwania czy wręcz odwrotnie. 
To główne zagadnienia XII Ogólnopolskiej Konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku” (18-20 czerwca 2021 r.), której tegoroczny temat przewodni to: ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIERNYCH

 


Tęskniliśmy za tym od miesięcy. Uwięzieni w domach/w pracy przekonaliśmy się, że przekazywanie wiedzy i dyskusje w formie zdalnej są możliwe, ale nigdy nie będzie w nich tyle, ulotnej często, wartości dodanej, co w spotkaniach na żywo. Moc Spotkania mogliśmy powtórnie docenić. Te trzy dni razem uświadomiły nam jak wiele wersów i znaczeń gubi się „w tłumaczeniu” cyfrowego komunikatora. Ludzkie relacje nie są zerojedynkowe, ważne debaty też takie nie są. Doceniając więc osiągnięcia cyfryzacji smakowaliśmy te szczególne chwile, gdy mogliśmy się obyć bez niej: rozmawiając, spierając się, a czasem po prostu ze sobą będąc. Oczywiście nie byłoby tego wszystkiego bez poczucia – może nie pełnego, ale jednak – bezpieczeństwa jakie wszyscy zawdzięczamy szczepieniom. Tak, wszyscy zaszczepiliśmy się i polecamy to każdemu, kto tęskni za magią rozmowy i bycia z drugim człowiekiem.

 

 


Organizatorzy i partnerzy: Fundacja na Rzecz MDSM w Oświęcimiu, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, Fundacja Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Fundacja Róży Luksemburg, Instytut Historii UP w Krakowie, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ, Instytut Prawa i Administracji WSB w Poznaniu, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu.

 

 


Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Fundacja Dialog-Pheniben